התנדבות | משפחה אומנת לגור

התחלה חמה וחכמה לכלבי הנחיה

עד להכשרתו ככלב נחיה בגיל שנה ושלושה חודשים לערך, גדל גור הנחיה אצל משפחה אומנה. פרוייקט המשפחות האומנות של המרכז לכלבי נחיה לעיוורים הוא נדבך חשוב בגידולו ואימונו של כלב הנחיה. הוכח בכל העולם כי גורים הגדלים בבתים פרטיים או דירות יהיו כלבי נחיה טובים יותר בבגרותם. תפקידה של משפחת האומנה הוא חינוך הגור לחיים בבית המשפחה וחשיפתו לחיי היומיום.

האדם העיוור עתיד להיות עם כלבו בצמד כיחידה אחת. בהגיעו של הכלב ליעדו, הוא מהווה חלק בלתי נפרד מחיי האדם העיוור בכל מקום בו הוא נמצא: בביתו, במסעדה, במקום העבודה, באולם קונצרטים או קולנוע ועוד. לכן, החינוך הראשוני בבית המשפחה האומנה הוא חשוב ביותר. לשם כך יש צורך בהסכמה מלאה בנוכחותו של הגור על ידי כל בני הבית. הגור הקטן הגדל בבית המשפחה לומד מה מותר ובעיקר מה אסור לו לעשות בבית. תקופה זו ובעיקר שלושת החודשים הראשונים היא המאתגרת ביותר. הגור לומד לעשות את צרכיו בחוץ ולא ללעוס כל מה שהוא בא עמו במגע. בתקופה זו זקוק הגור לפיקוח קפדני על מעשיו. משפחות הנעדרות מהבית בקביעות ליותר מ-6 שעות בכל יום אינן מתאימות לשמש משפחות אומנה. כחלק מהיותו כלב נחיה, עליו להתרגל וללמוד את הסביבה שמחוץ לבית ולכן על בני משפחת האומנה להוציאו לטיולי הליכה בני חצי שעה לפחות.

במשך שנת גידולו של הגור, יוצרת המשפחה האומנה בסיס לאילופו של כלב הנחיה וזאת על ידי הגעת מדריך מוסמך על ידי המרכז לכלבי נחיה לעיוורים מידי חודש. בנוסף, מתקיימים מפגשים קבוצתיים בהם ילמדו המשפחות את הבסיס להכנת הכלב ואימונו. כלב הנחייה נמסר לאדם העיוור בתום תקופת ההכשרה, בהיותו בן שנתיים.

א. בריאות תקינה.

לרוב, הגור יימסר לטיפולך בהגיעו לגיל 6-8 שבועות ויועבר למרכז הישראלי לכלבי נחייה כאשר הינו מוכן ובוגר מספיק לקבלת ההכשרה, לרוב סביב גיל 12-14 חודשים.

האם אוכל לעבוד בזמן שאני משמש כמשפחת אומנה?

כן, אך יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שהאכלה, אימון וטיפול בצרכי הכלב באופן יומי גוזל זמן וכאשר הגור צעיר במיוחד הוא אינו יכול להישאר לבד לפרקי זמן ממושכים. ההנחייה הכללית שלנו הינה לא להשאיר את הכלב לבדו ליותר מ-5 שעות (באופן הדרגתי, מתקופה של 20 דקות).

האם אצטרך לקנות ציוד מיוחד?

המרכז מכסה את כל הוצאות הבסיסיות של הגור כגון: אוכל, טיפול הוטרינרי, והדרכה, המרכז יספק את כל הציוד הנחוץ לגידול הגור, אך תתבקשו לרכוש קערות לאוכל ומים, ולספק לכלב צעצועים.

מה קורה לגור כשאני יוצא לחופשה?

במידה ותצאו לחופשה אנו נמצא לגור סידור זמני, לעתים אצל משפחת אומנה אחרת, בזמן העדרותכם, ולעתים אצלנו בפנסיון.באחריותכם ליידע אותנו מספיק זמן מראש על מנת שנוכל להיערך בהתאם. כמו כן במידה ואתם מתכננים חופשה ליותר משבועיים, תצטרכו לקבל את אישורנו לכך.

האם אפשר להיות משפחת אומנה אם יש ילדים קטנים?

כן, במידה ואין ילדים מתחת לגיל 3. גידול גור, כמו גידול ילדים קטנים, דורש מחויבות עצומה וזמן רב, ויתכן קושי בלבצע את שניהם. ילדים מתחת לגיל 16 אינם מורשים לטייל עם הכלב אך אנו מעודדים את ההשתתפות של כל המשפחה בהתפתחות של הגור.

גידול בתנאי בית

האדם העיוור חי עם כלבו ביתו כחלק מהמשפחה, לכן הגורים שלנו זקוקים לקבל את אורח חיים זה. הגורים זקוקים להשגחה רבה ולכן נקבע שאין להשאיר את הגור ללא השגחה יותר מ – 5 שעות. משפחות בעלות ילדים קטנים וכן בתים שאין בהם סדר יכולים להוות מכשול לגידול הגור והיכולת של המשפחה ללמד אותו התנהגות נאותה בבית. גורים הינם צעירים וחסרי ניסיון ואימון דבר שלא מאפשר ל ילד (עד גיל 20) להתתמודד עמו.

חשיפה וחברותיות.

על המשפחה לחשוף את הגור למקומות הומי אדם בכדי להרגיל אותו לאנשים שונים ומגוונים, דבר שימנע התפתחות של התנהגות חשדנית כלפי הזר והשונה. כמו כן, יש חשיבות גדולה לחשיפת הגור לתנועת מכוניות ערה. אם ברצונך לקחת את הגור לעבודה, יש לוודא שמקום העבודה מאשר זאת וכן לקחת בחשבון שיהיה צורך באימון הגור במקום העבודה.

לגדל גור נדרש כח פיזי.

כלבי הנחיה הינם כלבים בגודל בינוני – לברדור, רועה גרמני וגולדן רטריבר. טיפול בגזעים אלו מצריך כח פיזי וכן בראיות נאותה. וכן בתקופת הגדילה עד גיל שנתיים הגורים ניחנים בפירצי מרץ רבים.

הגור יגיע לביתיכם ביחד עם הציוד הראשוני כגון: קולר, רצועה, מזון וטופס חיסונים. את הגור יביא מדריך משפחות אומנות שייתן את ההדרכה הראשונית. הדרכה זו לוקחת כשעתיים ושבועיים לאחר מכן תזכו לביקור נוסף לשם חידוד הנהלים והתנהלות עם הגור.
במשך השנה תזכו לביקורים מאת המדריכים שלכם וכן תידרשו להשתתף בשיעורים קבוצתיים מפעם לפעם. ביקורים אלו עורכים כשעה וחצי ויש לפנות זמן לכך במיוחד.

המרכז מספק למשפחות האומנות:
  1. ציוד בסיסי לגור
  2. כיסוי רפואי לגור
  3. מזון וחומרי הדברה
  4. ביטוח אישי

אנו גם משתדלים לספק למשפחות עזרה בפנסיון או “דוגיסיטר” בעת הצורך.
חשוב להדגיש!! המשפחות האומנות הן האחראיות לגורים בזמן שהייתם בחיכן, זו אחריות גדולה וחשובה עבור המרכז לכלבי נחיה.

רוב המשפחות האומנות של גורי המרכז הינם סטודנטים באוניברסיטאות השונות. כמה מהן אף הגדילו לעשות ומעניקים מלגה לסטודנטים מטעם האוניברסיטה על התנדבות זאת. גם המכללות השונות התגייסו ומאפשרות לסטודנטים לשבת בכיתות עם גורי נחיה. כיום ישנו חוק המעגן את כניסת המשפחות האומנות למקומות ציבוריים כחלק מהכשרת כלב הנחיה וכן משרד התחבורה מאפשר נסיעה חופשית בתחבורה ציבורית. הדבר מקל מאוד על הסטודנטים ונותן רוח גבית לפרוייקט מיוחד זה.
חשוב לנו להדגיש שהתברכנו בסטודנטים שלוקחים את פרוייקט אומנת הכלבים ברצינות רבה ובמלא המרץ. ההתנדבות של צעירים אלו שמשתלבים לאחר לימודיהם במוסדות חינוך, מוסדות ממשלה, חברות הייטק ועוד ועוד, הינה מתנה גדולה לא רק לפרוייקט משפחות אומנות, אלא גם למרכז ישראלי לכלבי נחיה כולו. המראה המשווה גאוות יחידה של גורים בשכמיות כחולות שנמצאים במוסדות האקדמיים ומעודדים את קבלת השונה והאחר הינו מראה מיוחד ומרגש מאוד.

לאחר שתשלחו את טופס הבקשה להתנדב כמשפחה אומנת לגור נחיה, תינתן לכם תשובה על קבלת הטופס.
הטפסים עוברים מיון בו נבדקים התנאים הכלליים להתאמתכם להתנדבות זו.
לאחר החלטה – תשלח אליכם הודעה במייל לגבי כניסתכם לרשימת המתנה או אי קבלת התנאים שלכם להתנדבות. יש לציין שלוקח כמעט שנה מרגע זה ועד לקבלת הגור.
כמספר שבועות לפני קבלת הגור, הממתינים ברשימת ההמתנה יוזמנו למפגש במרכז לכלבי נחיה לעיוורים שבמושב בית עובד. במפגש זה ינתנו לכם מירב ההסברים על הפרוייקט וכן תוכלו לשאול את כל השאלות הנוספות שיש לכם.

יחס המחוקק לכלב נחייה

 

 
פרטים אישיים

כתובת למשלוח דואר

אנשים נוספים שגרים בבית

פרטי מקום המגורים

עליך והסביבה

אימוץ גור הנחיה