עלינו | שאלות ותשובות


תוכנית האימונים במרכז הישראלי לכלבי נחייה נמשך כשנה וחצי. בגיל 8 שבועות הגורים נמסרים למשפחות אומנות. מתנדבים אלו דואגים לבית חם ולאימון בסיסי במשך השנה הראשונה. לאחר מכן הגורים חוזרים למרכז לחמישה או שישה חודשים נוספים של אימונים אצל המאמנים המקצועיים שלנו. לאחר מכן הם מוכנים להיצמד לאדם עם עיוורון.

לברדור רטריבר, גולדן רטריבר, ותערובת של שניהם הם הגזעים המתאימים ביותר להיות כלבי נחייה. גזעים אלה הם אינטליגנטיים מאד, לומדים מהר, ובעלי מזג טוב ורגוע. הרבה בתי ספר לכלבי נחייה עדיין משתמשים בכלבי זאב, שהוא הגזע הראשון ששימש ככלבי נחייה. לפעמים משתמשים גם בכלבים מסוג פודל לאנשים שהם אלרגיים לשערות כלבים.

הגורים של כלבי נחייה נולדים מכלבי רביה שנבחרו במיוחד בגלל התכונות הפיסיות וההתנהגותיות המצוינות שלהם.

הם אינם יודעים! האדם העיוור חייב להכיר את המסלול ליעד המבוקש, ומעביר לכלב הוראות באמצעות פקודות קוליות וסימני יד. צמד של אדם עיוור וכלב נחייה עובד כמו נווט וטייס, כאשר האדם מנווט את הכלב לאורך המסלול , בעוד הכלב דואג שיגיעו בשלום ליעד מבלי להתנגש במכשולים. במשך הזמן כלב נחייה יודע לחזור על מסלולים מוכרים מבלי לקבל הוראות.

העלות של גידול ואימון כלב נחייה, הכשרת אדם עיוור לעבודה עם הכלב, ומעקב אחר הצמד במשך כל שנות העבודה שלו היא בערך 130,000 .למרות העולות הגבוהה, הקליינטים שלנו מקבלים כלבי נחייה ללא עלות.

לא. התפקיד של כלב נחייה הוא להוביל אדם שאינו רואה, והוא אינו כלב שמירה. הגזעים שאנו משתמשים בהם לכלבי נחייה הם רגועים ולא תוקפניים, והם אינם תוקפים או נושכים. חשוב מאד שכלבים אלה יהיו רגועים כשהם עובדים בתנאים של רעש וצפיפות.

קרוב למחצית מהכלבים נפסלים מתוכנית האמונים משום שאינם בעלי תכונות פיסיות או התנהגותיות הדרושות כדי לשמש ככלבי נחייה. כלבים שיש להם בעיה בריאותית, אינם מצייטים לפקודות, או מאבדים את הריכוז בגלל הסכות לא יוכלו להתמודד במטלות של כלב נחייה. כלבים אלו נמסרים למשפחות עם ילד או מבוגר עם צרכים מיוחדים, ומשמשים כידידים נאמנים.

כלבי נחייה עובדים כ-8 שנים, עד שהם מגיעים לגיל 10. לאחר מכן העיוור מקבל כלב חדש חלופי מהמרכז. בעל הכלב יכול לשמור את הכלב אצלו ככלב מחמד, או למסור אותו לאימוץ. המרכז דואג לבית חם ואוהב לכל אחד מהכלבים במשך כל שנות החיים שלהם.

כלבי נחייה זכאים להיכנס לכל מקום ציבורי: משרדי מממשלה, מסעדות, בתי קפה, תיאטרון, מרפאות, ומתקני ספורט. כלבי נחייה זכאים לנסוע בכל אמצעי תחבורה ציבורית ללא מחסום וללא תשלום. מניעת כניסה לאדם עיוור המלווה בכלב נחייה למקום ציבורי או לתחבורה ציבורית היע עבירה על החוק, ועונשו קנס של 10,000 או יותר. מניעת כניסה לאדם עיוור למקום ציבורי עם כלב הנחייה שלו – היא כמו לאפשר לאדם רואה להיכנס אך להשאיר את העיניים שלו בחוץ!

כן. כלבי נחייה רשאים לטוס בקבינה של המטוס עם האדם העיוור. כלבי נחייה חייבים לעמוד בכל החוקים ונוהלים של ארץ היעד, בדיוק כמו כלבי מחמד.

כל אזרח ישראלי בעל תעודת עיוור שמספיק מבוגר כדי לקחת אחראיות על כלב נחייה ולעבוד איתו בצורה יעילה יכול לפנות למרכז ולבקש כלב נחייה. כל מועמד עובר תהליך מיון כדי לוודא שכלב יספק פתרון טוב לניידות שלו, ושיוכלו לטפל בכלב כראוי.

לא. גם אנשים לקויי ראייה שיש להם שרידי ראייה יכולים להפיק תועלת רב מניידות עם כלב נחייה. אדם שיש לו מספיק ראייה כדי להתנייד בצורה עצמאית מבלי להיעזר במקל לבן לא יזדקק לכלב נחייה.

אין הגבלה לגבי הגיל המבוגר ביותר לקבלת כלב נחייה. אנשים בגילאים מתקדמים יכולים להמשיך לעבוד עם כלב נחייה כל עוד והם יכולים ללכת במהירות סבירה ובצורה יציבה, ומסוגלים לטפל בכלב.

מאמנים מקצועיים במרכז מבצעים הערכה לכל כלב ולכל מועמד. הכלבים מסווגים לפי גודל, מהירות הליכה, כוח, וטמפרמנט. לאחר מכן הם נצמדים לאדם עיוור לפי גובה, כוח פיסי, מהירות הליכה, וסגנון חיים.

לא. כלבים וכלבות מתאימים להיות כלבי נחייה באותה המידה, וכלבים שחורים מתפקדים בדיוק כמו כלבים בהירים.

בניגוד למה שאנשים חושבים, הכלבים אינם יודעים! הכלבים אינם יודעים להבחין ברמזורים או להגיב לרמזורי שמע. האדם העיוור הוא המחליט מתי לחצות את הכביש. אנשים עם עיוורון לומדים להאזין לתנועה ולהחליט מתי לחצות את הכביש בביטחה. העיוור נותן לכלב פקודה לרדת לכביש ולעבור לצד השני. כלבי נחייה לומדים לסרב כל פקודה העלולה לסכן את הצמד, כמו לרדת לכביש כשיש מכונית מגיחה לפתע. היכולת של כלבי נחייה לשפוט מצב ולהחליט כיצד להגיב נקראת “intelligent disobedience”.

לא. המרכז מתמחה אך ורק באמון כלבי נחייה לעיוורים ולקויי ראייה. כלבים שנפסלים מתוכנית האימונים נמסרים לאנשים עם צרכים מיוחדים, אך הם לא עוברים אמונים מיוחדים נוספים.

הרבה אנשים עם עיוורון מרוצים מההליכה עם מקל או מלווה אנושי, ואינם מעוניינים לאמץ כלב נחייה. חלק אינם רוצים את האחריות הכרוכה בטיפול בכלב, וחוששים מהתגובות של בני משפחה או אנשים אחרים במקומות ציבוריים ותחבורה ציבורית. הרבה קבוצות אתניות ודתיות מתנגדים לכלבים –דבר המקשה על אנשים לאמץ כלב נחייה. המרכז עושה מעמצים רבים כדי לעודד כמה שיותר אנשים עם עיוורון או לקות ראייה לאמץ כלב נחייה לניידות, ועוזר להם להתגבר על חסמים אלו.

כלבי נחייה לומדים ללכת בקו ישר במרכז המדרכה, לעקוף מכשולים, לעצור בכל סף כביש, דלת, או מדרגות. הם גם לומדים להתעלם מכלבים אחרים, חתולים, יונים, והסכות אחרות. המאמנים המקצועיים שלנו משתמשים ב – clicker method – שהיא שיטת אימונים חדשנית המבוססת על חיזוק חיובי של התנהגות טובה. כלבים הלומדים בשיטת הקליקר לומדים מהר והם שמחים ומוכנים לצייט. השימוש בשיטה מקצרת את תקופת האימונים בצורה משמעותית.

כשהולכים עם מקל – מחפשים את המכשולים. כשהולכים עם כלב, עוקפים אותם. הרבה אנשים אוהבים להשתמש במקל משום שהוא נוח, מתקפל בקלות כשהוא לא בשימוש, ואין צורך להאכיל אותו, להבריש אותו, ולטפל בו! אדם ההולך עם מקל צריך לגשש ולאתר את המכשולים שבדרך. ההליכה עם כלב נחייה היא הרבה יותר מהירה, משום שהכלב מאתר ועוקף את המכשולים ומוביל את האדם מסביבם במהירות. אנשים ברחוב צריכים לזוז הצידה כדי לא לקבל מכה מהמקל. מצד שני, כלב נחייה מעודד מגע חברתי משום שאנשים שאוהבים כלבים נוטים לגשת לאדם ההולך עם כלב נחייה, לפתוח בשיחה. ולשאול שאלות.

לא. כלבי נחייה עובדים בחוץ ומובילים את בעליהם במסלולים וליעדים. כאשר הצמד חוזר הבייתה, מורידים את הרתמה והכלב פנוי לנוח, לישון, ולשחק כמו כלב מחמד. אנשים עם עיוורון אינם זקוקים לכלב כדי להוביל אותם בבית.

כשכלב נחייה הולך ברתמה, הוא בתפקיד, ועסוק ומרוכז בעבודה. לכן, אסור ללטף כלב נחייה, ואסור לשרוק, לקרוא לו, או להסיח אותו בשום צורה. אסור להאכיל כלב נחייה. בעל הכלב מקפיד לתת לכלב תזונה נכונה בשעות מסוימות. כשהכלב במנוחה, אפשר לגשת ולבקש מבעליו רשות ללטף אותו.

תשאל קודם אם הוא זקוק לעזרה! אם אתה רוצה להוביל אותו מעבר לכביש או ליעד, הושיט לו את המרפק השמאלי שלך כדי שיאחוז בו. אל תתפוס את העיוור בזרוע או בבגד שלו, ואל תגרור אותו. תלך איתו במהירות רגילה, ותזהיר אותו בפני מכשולים או מדרגות. אל תגע בכלב הנחייה או ברתמה שלו.

למרכז הישראלי לכלבי נחייה יש הרבה ידידים, מתנדבים ותומכים, התורמים מהזמן והמשאבים שלהם, ועוזרים למרכז בעבודה החשובה שלו. מתנדבים עובדים במשרדים, בבלבייה, עוזרים להעביר פעילויות לקליינטים בקורסי הכשרה במרכז, ומבצעים הרבה תפקידים אחרים. יש מתנדבים שעוזרים לטפל בכלבי נחייה כשבעליהם נוסעים או חולים, ולוקחים כלבי נחייה לטייל או לרוץ בפארק. ניתן להתקשר למרכז ולהתעניין בתפקיד מתאים לכם!